Διοικητικο Συμβούλιο

Πρόγραμμα Σαββατοκύριακου

Έσπασε το ρόδι η ομάδα μας καθώς την Κυριακή πέτυχε την πρώτη της νίκη για το 2017 και με εμφατικό τρόπο μάλιστα καθώς επικράτησε με σκορ 0 – 1 στην έδρα του μέχρι πρότινος τρίτου στη βαθμολογία Φοίνικα Καλλιθέας, και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της για το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

11. ΜΟΥΡΔΟΥΚΟΥΤΑΣ Π. (86΄ ΗΛΙΟΥ Θ. )

Με την έναρξη του δευτέρου γύρου η ομάδα μας επανήλθε στις νίκες απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα Καλλιθέας πραγματοποιώντας μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση. Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες καθώς επικρατούσαν πολύ δυνατοί άνεμοι, οι οποίοι αρκετές φορές μπέρδεψαν τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού η ομάδα επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο είχε κόντρα τον άνεμο, και επιχείρησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία χωρίς να αφήνει ταυτόχρονα κενά στην άμυνα της. Όπως είναι λογικό ο αέρας δεν μας επέτρεψε να εκδηλώσουμε γρήγορες αντεπιθέσεις στην αρχή του παιχνιδιού και απειλήσαμε κυρίως με στημένες φάσεις και εκτελεστές τους Σιάσο και Ποριώτη Γιώργο. Σε μία από αυτές τις στημένες φάσεις, στο 35΄ ο Καρανίκας βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά δε σημάδεψε σωστά και έτσι ο αντίπαλος τερματοφύλακας κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στη συνέχεια, κι ενώ η ομάδα μας πίεζε, απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία καθώς στιγμές πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σιάσος βρέθηκε έξω και δεξιά από τη μεγάλη περιοχή της αντίπαλης ομάδας και προσπάθησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς ένα μονοκόμματο ψηλοκρεμαστό αριστερό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε κάποιος παίκτης μας να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με τον αέρα υπέρ μας αυτή τη φορά μπήκαμε αποφασισμένοι να πετύχουμε το τέρμα που θα μας έδινε την πολυπόθητη νίκη. Έτσι κι έγινε. Αφού συνεχίσαμε να πιέζουμε και ενώ είχαμε κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο ο Σιάσος με μια εξαιρετική πάσα έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ποριώτη Γιώργο, ο οποίος πλάσαρε και αφού απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας με δεύτερη προσπάθεια και κοντινή κεφαλιά πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας μας για το 2017 και έκανε το 0 – 1. Στη συνέχεια διατηρήσαμε τα ηνία του παιχνιδιού και καταφέραμε να δημιουργήσουμε κάποιες ευκαιρίες αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια καθώς και μερικές εντυπωσιακές αποκρούσεις του αντίπαλου τερματοφύλακα διατήρησαν το σκορ. Στον αντίποδα, δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα από την αντίπαλη ομάδα και η άμυνα μας παρουσιάστηκε σταθερή για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Είναι σίγουρο ότι αυτή η νίκη θα δώσει επιπλέον ώθηση στους παίκτες μας για την απαιτητική συνέχεια, η οποία προμηνύεται συγκλονιστική. Αυτή την εβδομάδα ακολουθεί το τοπικό ντέρμπυ με τον Αστέρα Εξαρχείων την Κυριακή το μεσημέρι στις 15:00 στο γήπεδο της Αλεπότρυπας. Θα είμαστε όλοι εκεί για να δώσουμε αυτοπεποίθηση στους παίκτες μας, αλλά και συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη της προηγούμενης εβδομάδας.