Διοικητικο Συμβούλιο

Πρόγραμμα Σαββατοκύριακου

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε ακόμα έναν διεκδικητή για την άνοδο, τον Ηρακλή Περιστερίου, και μάλιστα εκτός έδρας με σκορ 1 – 2 παρά το γεγονός ότι αγωνιστήκαμε για πάνω από 50΄ με παίκτη λιγότερο.

11. ΜΟΥΡΔΟΥΚΟΥΤΑΣ Π. ( 87΄ ΗΛΙΟΥ Θ. )

Για ακόμα μια φορά, όπως συνηθίζει άλλωστε τα τελευταία της παιχνίδια, η ομάδα μας μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη και ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι. Μάλιστα, μόλις στο 1΄ και έπειτα από σέντρα του Παλαμάρα και πίεση του Μανσούρ, οι αντίπαλοι αμυντικοί οδηγήθηκαν σε λάθος συνεννόηση με τον τερματοφύλακά τους, ο Μανσούρ έκλεψε και προ κενής εστίας πέτυχε το τρίτο του τέρμα με την ομάδα μας, κάνοντας παράλληλα το 0 – 1. Δεν χαλαρώσαμε δευτερόλεπτο, όμως, με αποτέλεσμα στο 4΄ μετά από μια αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρανίκα από τα 40 μέτρα, η οποία ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, να κάνουμε το 0 – 2. Η αντίπαλη ομάδα, όπως ήταν φυσιολογικό, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση επιτιθέμενη μαζικά. Κάπου εκεί χάσαμε για μερικά λεπτά την αυτοσυγκέντρωσή μας με αποτέλεσμα να δεχθούμε τη μείωση του σκορ μόλις στο 15΄ ύστερα από αυτογκόλ του Πολίτη. Αυτό το τέρμα μας αφύπνισε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν απειληθήκαμε, ενώ παράλληλα είχαμε κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνουμε το υπέρ μας σκορ, κυρίως με τους Μουρδουκούτα και Μανσούρ. Μοναδικό μελανό σημείο ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ποριώτη στο 40΄, γεγονός που μας έκανε να παλέψουμε για το θετικό αποτέλεσμα με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερα από 50΄.

Ήταν δεδομένο ότι αντίπαλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο θα τα έπαιζε όλα για όλα καθώς σε μία ενδεχόμενη ήττα θα έμενε δύο βαθμούς πίσω μας και έχοντας και ένα περισσότερο παιχνίδι από εμάς. Έτσι κι έγινε. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι αντίπαλοι είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν τους αμυντικούς μας και το Νάκο. Οι ποδοσφαιριστές μας, καθώς και ο προπονητής μας, διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι δίνοντας την κατοχή μπάλας στον Ηρακλή Περιστερίου αλλά κλείνοντας αριστουργηματικά κάθε κενό χώρο στην άμυνα με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να μοιάζει εγκλωβισμένη και να μην μπορεί να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία, καθιστώντας με αυτό τον τρόπο ανούσια την κατοχή μπάλας που είχε. Στην μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία που δημιούργησε η αντίπαλη ομάδα στο 85΄, η τύχη μετά από αρκετό καιρό μας ευνόησε καθώς όταν ο αντίπαλος επιθετικός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ. Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή μας βρήκε να πανηγυρίζουμε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που μας δίνει τεράστια ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο πρόεδρος και η διοίκηση της ομάδας, αναγνωρίζοντας την εξαιρετική προσπάθεια που κάνουν τις τελευταίες εβδομάδες οι ποδοσφαιριστές μας παρέθεσαν γεύμα σε έναν εκ των χορηγών της ομάδας μας στο μαγαζί «Πιάτσα Καλαμάκι». Ύστερα από αυτή την πολύτιμη νίκη, η ομάδα μας σκαρφάλωσε στη δεύτερη προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με τη Νέα Σμύρνη, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Αυτή την αγωνιστική αναμετράται με τον Κεραμεικό εντός έδρας και με νίκη θα μειώσει την διαφορά και θα διεκδικήσει επί ίσοις όροις ακόμα και το πρωτάθλημα τις τελευταίες 8 αγωνιστικές. Την Κυριακή το πρωί στις 10:00 στην Αλεπότρυπα οφείλουμε να είμαστε εκεί όλοι οι φίλαθλοι της ομάδας μας για να γίνουμε ο 12ος παίκτης της και να την ωθήσουμε στη νίκη.